SLNEČNÝM TEPLOM ZÁSKATE AŽ 30% POTREBY TEPLA NA VYKUROVANIE

Slnečné svetlo – správna orientácia rodinného domu

Veľkou chybou pri stavbe rodinné domu je zlá orientácia domu (hlavne u katalógových domoch bez zohľadnenia skutočných danosti pozemku). Rodinný dom by mal byť orientovaný na južnú stranu. Južnou orientáciou nízkoenergetického domu získate prirodzené osvetlenie a až 30% slnečného tepla potrebného na vykurovanie domu (predovšetkým v zimnom období). 25% tepla získate z pobytu ľudí v priestore (ľudské teplo produkuje teplo ako 80 W žiarovka) a používaním elektrospotrebičov ( TV, osvetlenie, varenie, chladnička...) 45% tepla je potrebné dodať vykoruvaním (teplovzdušne, podlahovým, radiátormi, infražiaričmi...)
Pozor, aby nedošlo k tieneniu južnej fasády okolitými budovami alebo ihličnatými stromami. V tom prípade sú tieto tepelné zisky zo slnečného žiarenia obmedzené. Optimálny pomer presklených časti na južnej fasáde oproti pevným je cca 30%.

V lete zabránite prehrievaniu domu z južnej strany výsadbou listnatých stromov, ktoré svojimi listami zabránia prieniku priameho slnečného tepla do domu. V zime je slnko nižšie, lístie opadá a cez holé konáre nám svetlo a teplo prenikne do domu, prirodzene ho vykuruje a osvetľuje. Ihličnaté stromy nie sú vhodné na tienenie, pretože ihličie majú po celý rok.

Ďalším prostriedkom na zabránenie prehrievaniu domu sú interiérové a exteriérové žalúzie, rolety, pergoly, ktorými si počas dňa/roka regulujete prestup slnečného svetla a tepla do izieb (manuálne alebo elektronicky). Exteriérové majú oveľa vyšší účinok, pretože ak sa už slnečné lúče dostanú cez okno dovnútra, vzniká teplo (ultrafialové lúče sa prechodom cez sklo zmenia na infračervené), takže interiérové žalúzie budú mať minimálny efekt. Komplikované je chránenie domu pred nežiaducim prehrievaním v lete z východnej a západnej strany, kedy je slnko nízko a horizontálne žalúzie nepomôžu, lepším riešením sú vertikálne slnolamy v exteriéry. Východná fasáda sa v priebehu popoludnia ešte dokáže ochladiť, ale západná je zohrievaná až do západu slnka, preto nie je vhodné umiestňovať na túto stranu izby kde trávime čas večera.

Na južnú stranu domu orientujte izby, v ktorých sa budete najčastejšie nachádzať (kuchyňa, obývačka, detská izba), na severnú stranu naopak umiestnite servisné priestory (sklad, garáž) a miestnosti v ktorých sa zdržiavate iba v noci (spálňa). Nezabudnite na osvetlenie chodby, schodiská, WC a kúpeľne prirodzeným slnečným svetlom. Sú to miesta, ktorými často prechádzate alebo navštevujete, mali by byť prirodzene osvetlené, aby ste nemuseli používať umelé osvetlenie a vykurovanie.

Na presvetlenie izieb použite veľkoformátové okná s trojsklom a s tepelno izolačným dreveným, hliníkovým a plastovým rámom. Klasickým oknom z dvojskla uniká až 35% tepla. Okno s kvalitným rámom a s trojsklom môže zvýšiť svoju účinnosť až o 100%.

Komentáre sú vypnuté.

POŠLITE WEB MANŽELKE, KAMOŠOM: